Positief advies voor erkenning van 3 Genkse geloofsgemeenschappen

Gepubliceerd op dinsdag 11 februari 2025 8.30 u.

De Genkse geloofsgemeenschappen Imam-i-Gazali in Winterslag, El Houda in Zwartberg en Al Farah Attouba in Sledderlo hebben een nieuwe erkenningsaanvraag ingediend bij de Vlaamse overheid. Stad Genk geeft hiervoor een positief advies. 

In het kader van het nieuw Vlaams erkenningsdecreet voor lokale geloofsgemeenschappen, dat in 2021 werd goedgekeurd, gaf stad Genk in 2023 een positief advies voor de erkenning van drie lokale geloofsgemeenschappen: Imam-i-Gazali in Winterslag, El Houda in Zwartberg en Al Farah Attouba in Sledderlo. Die erkenning bood hun rechtszekerheid en verplichtte hen tot transparantie rond hun financiële structuur. 

Wijzigingsdecreet 

In 2024 werd dit decreet door het Vlaams Parlement gewijzigd. Het wijzigingsdecreet voegt in het Erkenningsdecreet Lokale Geloofsgemeenschappen een aantal nieuwe erkenningscriteria toe, vooral op vlak van financiële en structurele onafhankelijkheid. Door deze wijziging moeten eerder ingediende aanvraagdossiers tot erkenning hun dossiers bijwerken en aantonen dat ze voldoen aan de nieuwe eisen. 

Aanvullend onderzoek 

Op verzoek van het Agentschap Binnenlands Bestuur heeft stad Genk nu een advies opgesteld over de nieuwe erkenningsvereisten. “Samen met verschillende stadsdiensten en de lokale politie hebben we een aanvullend onderzoek uitgevoerd”, vertelt schepen van Samenleven, Harun Solak. 

“Alle betrokken diensten bevestigen dat er sinds 2023 geen significante wijzigingen zijn. De samenwerking met de geloofsgemeenschappen verloopt correct en positief, en er is een transparante verstandhouding tussen hun bestuur en stedelijke diensten. Daarom is ons eindadvies positief.” 

Constructief 

De drie organisaties zijn al meer dan 20 jaar actief in Genk. “Als stad hebben we regelmatig contact met deze gemeenschappen”, licht schepen Solak toe. “We kiezen bewust voor een open en vertrouwensvolle dialoog. Dat draagt bij aan een positieve sfeer rond het samenleven in Genk.” 

Buurtcontact 

Er is ook een heel goed contact met de buurt. “Er zijn regelmatig formele en informele overlegmomenten met leden van ons wijkteam”, benadrukt schepen van Wijken, Alessandro Cucchiara. Daarnaast ontstaan er veel verbindende activiteiten, zoals kinder- en jongerenfeesten en iftaravonden. Hier zijn verschillende organisaties en verenigingen uit de buurt aanwezig. 

Dialoog en vertrouwen 

De lokale geloofsgemeenschappen, alles samen 36 waarvan 26 erkend, zijn altijd belangrijke partners geweest binnen de diverse samenleving van Genk. De erkenning van deze geloofsgemeenschappen beschermt hen tegen onterechte kritiek, verduidelijkt de plichten en maakt meer controle mogelijk. We hechten veel waarde aan een open dialoog, gebaseerd op wederzijds vertrouwen. Als stad hebben we altijd voor duidelijke afspraken gepleit.